Msze Święte
- W niedziele i święta
7:00 8:30 9:30 11:00 12:30 18:00 20:00 - W dni powszednie
7:00 7:30 8:00 18:00
Ogłoszenia
Kancelaria
Kancelaria parafialna jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9:00-11:00 i 16:00-18:00.
Rozważania parafian (14.06.2026)
- Szczegóły
Ewangelia (Mt 3, 36 - 10, 8)
Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela.
Dzisiejsza Ewangelia bardzo mnie poruszyła. Coraz mocniej odkrywam, że nasza wiara nie jest teorią, ale faktem spotkania z Jezusem Chrystusem. To Jego Krew i Woda wypływające z przebitego Serca dały nam życie – i dają nowe życie każdego dnia.
Szczególnie bliski stał mi się obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Za każdym razem, gdy na niego patrzę, zatrzymuję się na chwilę i odczuwam pokój.
Niedawno wraz z Żoną i Synem byliśmy na pielgrzymce w Milejczycach. Jechaliśmy z pielgrzymką z Duczek. Towarzyszyła nam pani Krzysztofa, która od lat propaguje kult Najświętszego Serca Jezusowego. Podczas pobytu w Milejczycach przy obrazie Serca ❤️ JEZUSA nie wydarzyło się nic spektakularnego. Nie było nadzwyczajnych znaków. Był jednak pokój, radość i ta niezwykła czerwień szaty Jezusa, jakby mówiła: „Kocham cię”.
Początkowo nie planowałem kupować obrazu Serca Pana Jezusa. To moja żona zwróciła na niego uwagę. Dziś ten obraz jest w naszym domu i mogę powiedzieć, że od niego zaczęła się prawdziwa „rewolucja miłości”. Po raz pierwszy w życiu podjąłem Nowennę Pompejańską. Trwała 54 dni. Na początku modlitwa przychodziła łatwo, później pojawiły się trudności i zniechęcenia. Jednak właśnie wtedy Pan Bóg zaczął działać najmocniej. Przez różaniec, modlitwę i doświadczenie Milejczyc odkryłem, że Jezus daje człowiekowi niezwykły pokój.
Dziś widzę, że Pan Bóg powołuje zwyczajnych ludzi i prowadzi ich prostymi drogami. Dla mnie bardzo często są to drogi spotkania z drugim człowiekiem. To właśnie przez ludzi, których stawia na mojej drodze, pokazuje swoją miłość i obecność.
Boskie ❤️ Jezusa, spraw bym Cię kochał coraz więcej.
Link do pieśni o Sercu Jezusa
O przebaczeniu
- Szczegóły
Przebaczenie win naszym winowajcom jest jedyną aktywnością, jakiej Jezus domaga się w Modlitwie Pańskiej. Wszystkie inne wezwania w tej modlitwie są prośbą o zaangażowanie się Boga. Bóg oczekuje jednego: przebaczenia nieprzyjaciołom, chce Miłości nieprzyjaciół.
Dlaczego miłość nieprzyjaciół jest ważna? Po pierwsze przebaczenie jest drogą otwierającą nam przystęp do Ojca. Jeśli ktoś nie potrafi przebaczyć i podtrzymuje urazy, to nawet kiedy będzie próbował stanąć przed Bogiem w modlitwie, będzie myślał nie o Nim, ale o doznanej przykrości.
Brak przebaczenia czyni nas niezdolnymi do stanięcia przed Bogiem.
Jezus w Ewangelii zauważa: jeśli miłujecie tylko tych, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? Wtedy niczym się nie różnicie od innych, którzy zachowują się zgodnie z odruchem oko za oko. Miłość nieprzyjaciół jest papierkiem lakmusowym naszej wiary. Stosunek do nieprzyjaciół wyróżnia nas chrześcijan od innych.
Odwet rodzi odwet. Historia dostarcza nam wielu przykładów niszczącej siły odwetu – np. Rwanda, czy Jugosławia. Dlatego potrzeba kogoś, kto przez przebaczenie przerwie spiralę przemocy. Pastor amerykański Martin Luter King wypowiedział na ten temat zdumiewające słowa: Przykazanie miłości nieprzyjaciół nie jest bynajmniej nakazem utopijnego marzyciela, lecz czymś absolutnie nieodzownym do naszego przetrwania. Miłość okazywana nawet nieprzyjaciołom to klucz do rozwiązania problemów naszego świata.
Człowiek zdominowany dążeniem do odwetu traci wolność. Już nie sam decyduje o swoim postępowaniu. Jest ono podyktowane zachowaniem innych. Oni dopuścili się krzywdy, więc ja mam prawo odebrać to co moje. Kiedy odrzucamy łańcuch odpłaty agresją, wówczas odzyskujemy wolność.
Na czym polega miłość nieprzyjaciół, do której Chrystus nas wzywa?
W obliczu doznanej krzywdy najpierw trzeba się powstrzymać od szukania zemsty, która jedynie nakręca spiralę przemocy. Następnie, doświadczenie krzywdy trzeba przyjąć jako własne, którego nie da się do końca zrozumieć ani wytłumaczyć. Trzeba zaakceptować w przekonaniu, że Bóg potrafi wyprowadzić dobro nawet ze zła.
Modlitwa za nieprzyjaciół wyraża pragnienie przemiany tych, którzy krzywdzą. Ostatecznie ten, który krzywdzi jest o wiele biedniejszy od skrzywdzonego. Stąd krzywdziciel jest godny współczucia i bardzo potrzebuje modlitwy, by mógł wrócić na drogę życia.
Dobrze czyńcie tym, którzy was prześladują. Zło dobrem zwyciężaj.
Codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu
- Szczegóły

W naszej parafii już od wielu lat mamy możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji (wejście od strony figury świętego Józefa, za zakrystią). Chcąc, pobudzić kolejne serca do modlitwy adoracyjnej rozpoczynamy w naszej świątyni zapisy na adorację Najświętszego Sakramentu. Chcemy w ten sposób trwać przy naszym Mistrzu, nasłuchiwać, w którą stronę On chce nas prowadzić, mówić Mu, w myśl hasła na rozpoczynający się rok liturgiczny: Tak, wierzę w Kościół Chrystusowy. Niech Adwent pobudzi nas do odkrywania Jezusa na nowo, przybliżania się do Niego.
Zapraszamy do spotkania z Panem wszystkich parafian: osoby świeckie, duchowne - każdego!
Pod chórem znajduje się tablica z grafikiem, gdzie można wpisać swoje imię przy wybranej godzinie. Dyżur modlitewny trwa 30 minut. Grafik będzie zmieniany co niedzielę, a zapisy na dyżury odbywać się będą z tygodniowym wyprzedzeniem. Na niedzielne adoracje nie ma zapisów. Adoracja poza wyjątkami odbywa się w kaplicy. W każdy II czwartek miesiąca zapraszamy na adorację dłużej pracujących, po Mszy Świętej wieczornej do godziny 20:00 w kaplicy.
Przyjdź i pobądź z Jezusem w ciszy, posłuchaj, co On chce Ci powiedzieć…
On czeka na Ciebie!
W tygodniu adoracyjnym 28.11.2022 - 3.12.2022 modlimy się w intencji:
Za Kościół Święty by był Chrystusowy, mocą Ducha Świętego, w miłości Boga Ojca
| Godziny adoracji Najświętszego Sakramentu | ||
| Dzień | Godziny | Miejsce |
| Poniedziałek | 16:00-18:00 | kaplica |
| Wtorek | 16:00-18:00 | kaplica |
| Środa | 16:00-18:00 | kaplica |
| Czwartek | 16:00-18:00 | kaplica |
| Pierwszy czwartek miesiąca | 8:30-18:00 | kościół główny |
| Drugi czwartek miesiąca | 16:00-18:00, 19:00-20:00 | kaplica |
| Piątek | 16:00-18:00 | kaplica |
| Pierwszy piątek miesiąca | nie ma adoracji |
|
| Sobota | 16:00-18:00 | kaplica |
| Pierwsza sobota miesiąca | 8:30-12:00 | kościół główny |
| Dodatkowo: 8:30-9:30 różaniec oraz nabożeństwo Pierwszych Sobót przed Najświętszym Sakramentem | ||
| Niedziela | 19:00-20:00 | kościół główny |
| Druga niedziela miesiąca | nie ma adoracji | |
Nasz adres
Rzymskokatolicka Parafia p.w. Najczystszego Serca Maryi
Chłopickiego 2
04-314 Warszawa
Diecezja warszawsko-praska, dekanat grochowski, Warszawa Praga Południe
Telefon: (+48) 22 610 49 30
E-mail: kontakt@parafia-szembeka.waw.pl
Nr konta: PEKAO S.A. 69 1240 6074 1111 0000 4996 6127
NIP: 113-14-65-912
REGON: 040025517
Liczba mieszkańców: 18 000
Diecezja Warszawsko-Praska
Zapraszamy do odwiedzania strony naszej diecezji https://diecezja.waw.pl/