5 IV 2020 - NIEDZIELA PALMOWA

1. Kochani, to z pewnością najtrudniejsze ogłoszenia parafialne, które mam napisać i skierować do Was. Tegoroczne święta Paschalne bez Was. Wy będziecie w swoich domowych kościołach je przeżywać, a my w zamkniętej świątyni, sami łącząc się z Wami, będziemy celebrować Liturgię Wielkiego Tygodnia. W ostatnich tygodniach przyzwyczailiśmy się mówić, że dobrze nam było przed epidemią, a trudno po przyjściu koronawirusa. Na szczęście mamy lepszy punkt odniesienia, czas przed Chrystusem i po Chrystusie. To On Jezus Chrystus pamiętajmy, że choćby było nam bardzo trudno, nadaje wartość naszym czasom.
  2. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Przeżyjmy ten tydzień jako ludzie wierzący godnie i po chrześcijańsku. O godz. 12:30 Msza Św. z Gorzkimi Żalami.
    Niedziela Palmowa – transmisja on-line o godz. 12:30.
  3. W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Wszyscy kapłani koncelebrują Mszę Św. Niestety bez Was. Pamiętamy o Was. Jest to dzień ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii. Święto kapłańskie. Zostańcie z nami i wspierajcie nas swoją modlitwą w tej godzinie.
    Wielki Czwartek – transmisja on-line o godz. 18:00.
  4. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych, trzy posiłki w ciągu dnia w tym jeden do syta). Post obowiązuje osoby dorosłe. Liturgia o godz. 18:00. O godz. 15:00 rozpoczęcie Nowenny do Święta Miłosierdzia Bożego.
    Centrum tego dnia jest Krzyż. Bądźcie razem z nami przy Jezusie, który zawisł na drzewie krzyża dla naszego zbawienia. Zgromadźcie się w tym czasie przy krzyżu, a może tym z misji i Drogi Krzyżowej, zapalcie świece i adorujcie Krzyż, znak zbawienia. Największy cud wydarzył się w grobie, w samotności. W naszej samotności Pan Jezus jest bliżej nas niż nam się wydaje, tak i dzisiaj miałby On kilka osób na pogrzebie i w swoim grobie doświadczył opuszczenia, ale na szczęście Jezus potrafił uczynić zmartwychwstanie i my wierzymy że i w naszym dzisiejszym położeniu, w naszej samotności też dokona się zmartwychwstanie.
    W ciągu dnia, jak będzie to dla was możliwie, przyjdźcie ukłonić się Krzyżowi Misyjnemu, który już stoi na terenie kościelnym. W ciągu dnia można też nawiedzić Jezusa w świątyni (w godz. 8:00-17:30). Zachowujemy przepis, że nie więcej niż 5 osób przebywa jednocześnie w kościele. Zapraszamy do przeżywania liturgii on-line.
    Wielki Piątek – transmisja on-line o godz. 18:00.
  5. W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19:00, w kościele uczestniczą tylko kapłani i Siostry zakonne. Nie ma poświęcenia pokarmów i ognia. Wy w domu, a my w kościele trzymając zapalone świece odnowimy razem przyrzeczenia Chrztu Św. W tym dniu jest możliwość Adoracji Pana Jezusa w Grobie (w godz. 8:00-18:30). Warto i w tym dniu zachować post aż do liturgii Wigilii Paschalnej. O godz. 15:00 drugi dzień nowenny do Święta Miłosierdzia.
    Wielka Sobota – transmisja on-line o godz. 19:00.
  6. W przyszłą niedzielę Wielkanoc. Msza Św. o godz. 6:00. Kolejne Msze Św. o godz. 9:30, 11:00, 12:30, 18:00.
    Wielkanoc – transmisja on-line o godz. 6:00.
    Proszę, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone „Błogosławieństwo stołu”. Tekst tej modlitwy jest dostępny na naszej stronie internetowej. Jest też wydrukowany i dostępny w kościele i kaplicy. Warto zabrać tę modlitwę do domu, czy zanieść innym, zwłaszcza osobom starszym.
    W tym dniu możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.
  7. Kochani jesteście wspaniali. Bóg zapłać Wam za wasze trwanie przy Chrystusie, w swoich domowych kościołach, za waszą troskę o nas, za waszą modlitwę i za dar serca przekazany na konto. Chciałem Wam Kochani napisać podziękowanie i wysłać pocztą, ale po co narażać innych. Przyjdzie czas, że osobiście Wam podziękuję. Wasze Imiona zachowuję w sercu, a lista tych Imion jest tak długa jak Litania do Wszystkich Świętych. Bóg zapłać.
  8. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach oraz o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami. Bóg zapłać Wam Kochani, że pomagacie osobom starszym, samotnym. Popatrzmy wokół siebie, może obok nas są takie osoby. Pomóżmy im. Poinformujcie nas o nich. Wiele osób już zgłosiło się do nas, aby im pomagać. Czekamy na nowe adresy osób, którym chcemy na Święta przekazać paczki.
  9. Spowiedź w tym tygodniu w kaplicy:
    • poniedziałek, wtorek, środa: 7:00-8:00 oraz 17:00-18:00,
    • czwartek, piątek, sobota: 8:00-9:00 oraz 16:00-18:00.
  10. Kancelaria:
    • wtorek, środa: rano w godz. 9:00-10:00 i po południu w godz. 16:00-17:00.
  11. Parafia to nasz dom, wspólnota. Moi Kochani, jeśli macie problem, pytanie – proszę dzwońcie do swojego proboszcza. Podaję swój telefon 601-430-577. Można również napisać e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jestem z Wami.
  12. Polecamy tygodnik „Idziemy” w wersji elektronicznej.
  13. W tym tygodniu na progu do wieczności pożegnaliśmy śp. Adama Rozbiewskiego, Tadeusza Goryńskiego, Jana Wójcika. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Wasz proboszcz
ks. Krzysztof Ukleja

Warto wiedzieć:
Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu nt. praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii.