Rozważania parafian (06.02.2022)

Ewangelia (Łk 5, 1-11)

Dzisiejsza Ewangelia przedstawia Jezusa jako Boga, dla Którego nie ma rzeczy niemożliwych. Niesamowita jest postawa Szymona, który słysząc pouczenie Jezusa, by po całonocnym nieudanym połowie wypłynął jeszcze raz – zgadza się. Jezus przecież był z wykształcenia cieślą, po ludzku nie mógł znać się tak dobrze na rybołówstwie, jak Szymon i jego wspólnicy. Przyszli apostołowie musieli prowadzić swoją firmę już od wielu lat. Pewnie uczyli się fachu od swoich ojców, z dziada pradziada. A na słowo Jezusa Szymon wypływa. Co za niesamowita postawa wiary. Czy był on aż pod takim wrażeniem słów Jezusa?

I dzieje się cud. Wielki połów.

Apostołowie powierzyli swoją trudność Panu. Sami nic nie mogli już więcej zrobić. Cuda dzieją się wtedy, kiedy stając w wierze i zaufaniu oddajemy Bogu sytuacje, które po ludzku wydają się być bez wyjścia.
Ciekawa jest też postawa Szymona, który na słowa "ludzi będziesz łowił" zostawia wszystko, rodzinę, cały biznes, dom... Zabiera wspólników. I idzie za Jezusem.

A jak ja słucham Jezusa? Czy potrafiłbym na Jego słowo zostawić plany, przywiązania, karierę i pójść za Nim?

Czy potrafię choć na chwilę zostawić wszystkie te sprawy poza murami kościoła i wsłuchać się w głos Jezusa? Może okaże się, że będzie On chciał ode mnie rzeczy równie trudnych jak od apostołów? Może dużej przemiany? Czy pójdę za Nim, by realizować Jego wolę? Czy jestem gotowy, by być współczesnym apostołem?

Joanna i Marcin Dębowiakowie