Rozważania parafian (03.04.2022)

Ewangelia (J 8, 1-11)

Dziś znana Ewangelia – Jezus nie potępia jawnogrzesznicy, ale mówi: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». No właśnie, a ile razy ja stoję w tym tłumie i oskarżam mojego brata lub siostrę? Ile to razy obgaduję innych, osądzam nie znając dobrze sytuacji i wpływających na nią czynników i wydaje wyrok potępiający?

Jezus mówi «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem».

Zwróćmy uwagę na postawę kobiety – ona jest świadoma popełnionego grzechu. Nie usprawiedliwia się. Stoi w ciszy. W ciszy spotyka wzrok Jezusa i Jego miłość z przebaczeniem. Przyjmuje je także w ciszy.

Jak ja zachowuję się po popełnieniu grzechu? Czy jak robię rachunek sumienia nie tłumaczę sobie niektórych grzechów – no tu musiałem tak i tak zrobić, bo wypadało, bo byłoby głupio, bo inni też tak robili…

Może warto zatrzymać się w ciszy nad swoimi grzechami, spojrzeć w ciszy na Jezusa i przyjąć Jego przebaczenie, tym razem bez walki o swoją reputację. Przyjąć w pełni Jego przebaczenie to także samemu sobie przebaczyć.

Prośmy Pana o dar przebaczania innym, sobie i stawania w prawdzie przed Nim.

Marcin Dębowiak