Matka Boża Brzemienna

Z inicjatywy Ks. Prałata Krzysztofa Uklei naszego Proboszcza, w dniu 13 lipca 2022 roku, została przywieziona do naszej parafii z Kościoła i klasztoru pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Skępem Figura Matki Bożej Brzemiennej.

Wizerunek Matki Bożej Skępskiej jest gotycką rzeźbą ofiarowaną przez Zofię Kościelecką jako wotum za uratowanie nóg, przedstawiającą młodziutką Maryję, z delikatnie wygiętym tułowiem i dłońmi złożonymi do modlitwy. Charakterystyczne wybrzuszenia sukni Maryi spowodowało, że zaczęto je utożsamiać z brzemiennością i jako Matka Boża Brzemienna stała się patronką kobiet pragnących mieć potomstwo.

Obecnie kult Matki Bożej Skępskiej staje się intensywniejszy. Potwierdzonych jest coraz więcej świadectw dotyczących poczęcia dziecka w małżeństwach, które do tej pory borykały się z problemem bezpłodności czy ciąż zagrożonych, które po modlitwie w Sanktuarium w Skępem, doczekały się szczęśliwego rozwiązania.

Peregrynacja figury

Z radością informujemy o inicjatywnie w naszej parafii, peregrynacji wśród członków Róż Różańcowych, parafian figury Matki Bożej Brzemiennej Skępskiej.

Zapraszamy abyście przyjęli Maryję do swojego domu, uklękli przed Matką Bożą z wiarą i prosili o dar rodzicielstwa, w intencji matek, które oczekują na rozwiązanie, o szczęśliwy poród i zdrowie dla dziecka i matki. W modlitwie do Matki Bożej Brzemiennej odnajdziemy wsparcie i pocieszenie. Potrzebujemy jeszcze bardziej rodzin silnych duchowo, by je ratować.

Zapraszamy osoby chętne do przyjęcia Matki Bożej Brzemiennej w znaku Figury do swojego domu (kontakt poprzez zakrystię).

Litania do Matki Bożej Brzemiennej

Kyrie eleison. Chryste eleison. Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże - zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta – módl się za nami.
Maryjo Matko Syna Bożego
Maryjo rozważająca Słowo Boże w swoim sercu
Maryjo cierpiąca pod krzyżem Chrystus
Maryjo przyjmująca nas za swoje dzieci
Maryjo radością napełniona przy Zmartwychwstaniu Chrystusa
Maryjo czuwająca i modląca się w Wieczerniku z Apostołami
Maryjo przeżywająca radość Apostołów z otrzymania Ducha Świętego
Maryjo Matko wszystkich wierzących
Maryjo Pani Skępska
Maryjo objawiająca się w Puszczy na przydrożnym kamieniu
Maryjo rozmawiająca z pasterzem
Maryjo obierająca to miejsce na chwałę Boga i dla zbawienia ludzi
Maryjo prosząca o zakonników na stróżów tego miejsca
Maryjo obdarzająca potrzebnymi łaskami
Maryjo skuteczna lekarko w chorobach duszy i ciała
Maryjo, Dziewico Brzemienna
Maryjo opiekunko matek w stanie błogosławionym
Maryjo zaniepokojona losem dzieci nienarodzonych
Maryjo zatroskana o małżeństwa bezdzietne
Maryjo upraszająca u Boga dar macierzyństwa i ojcostwa
Maryjo opiekunko dzieci i młodzieży
Maryjo opiekunko dziewic
Maryjo Matko pięknej miłości
Maryjo Matko Miłosierdzia
Maryjo przytulająca do Serca małżonków po stracie dziecka
Maryjo czule spoglądająca na nas
Maryjo wysłuchująca nasze prośby
Maryjo przychodząca nam z pomocą
Maryjo pomagająca nam na nowo uwierzyć w Boga
Maryjo przywracająca nam nadzieję
Maryjo pomagająca nam odkryć prawdziwą miłość
Maryjo wniebowzięta
Maryjo ukoronowana na Królową nieba i ziemi
Królowo świata
Królowo pokoju
Królowo Polski
Królowo Mazowsza i Kujaw
Królowo Ziemi Dobrzyńskiej
Królowo Zakonu Serafickiego
Królowo rodzin
Królowo naszych serc

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

K.: Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.

W.: I poczęła z Ducha Świętego.

Módlmy się: Boże, z Twojej woli za zwiastowaniem anielskim odwieczne Słowo przyjęło ludzkie ciało w łonie Najświętszej Maryi Panny, spraw, aby wspomagało nas wstawiennictwo Dziewicy, w której Boże macierzyństwo głęboko wierzymy. Przez Chrystusa Pana naszego. W.: Amen.

 

Modlitwa w trudnych sprawach

Maryjo Brzemienna, proszę o Twoje wstawiennictwo u Boga w mojej trudnej sprawie. Wierzę, że jak przez tyle wieków, Panienko Skępska, opiekujesz się Ludem Wiernym, który Ciebie obrał na swoją Królową, tak i mnie weźmiesz w swoją opiekę i wyprosisz u Swego Syna Jezusa Chrystusa dla mnie tę łaskę, o którą pokornie proszę (……………) O Maryjo Niepokalana, o Królowo naszych serc, o Matko Boża Brzemienna za Twoją Matczyną opiekę wychwalał będę naszego Boga i Zbawiciela Jezusa Chrystusa teraz i na wieki wieków. Amen

Modlitwa o dar potomstwa

O Maryjo, Pani nasza i Królowo, dziś przychodzimy do Ciebie z dziecięcą wiarą i ufnością, że zaradzisz naszym troskom. Prosimy Cię Matko Boża Brzemienna, nasza Pani Skępska, o dar macierzyństwa i ojcostwa. Pragniemy, jak Ty, Matko Błogosławiona, z radością przyjąć dar potomstwa i otoczyć go miłością, na Twój Matko wzór. Wierzymy i ufamy, że przez Twoje ręce Maryjo, Matko Boża Brzemienna – Królowo Mazowsza i Kujaw, Bóg w swojej wielkiej miłości i trosce udzieli nam tej łaski, o którą prosimy. My natomiast zobowiązujemy się razem z naszym dzieckiem wychwalać nieskończoną dobroć i łaskawość Boga przez całe nasze życie. Amen.

Modlitwa matki w stanie błogosławionym

O Maryjo, Matko Chrystusa i nasza najlepsza Matko! Ty zawsze z matczyną czułością i miłością spoglądasz na każdego, kto do Ciebie przychodzi. Twa Matczyna opieka zachęca mnie, o Matko Brzemienna, do ufnego oddania się Tobie. O Panienko Skępska, proszę Cię, abyś czuwała podczas porodu nade mną i nad moim maleństwem, by mogło bezpiecznie, bez komplikacji i w pełni zdrowe przyjść na świat. I tak jak dzisiaj u Twych stóp o tę łaskę błagam, jutro będę dziękować Tobie, Matko, za Twą przemożną opiekę i dar nowego życia. Niech sława Twoja, o Maryjo Skępska, dociera do tych, którzy potrzebują Twojej pomocy. Bóg Wszechmogący, który przez Ciebie na tym świętym miejscu rozdaje wszelkie łaski wzywającym Twej matczynej opieki i z ufnością przybywającym do źródeł Jego miłosierdzia, niech będzie uwielbiony teraz i na wieki wieków. Amen.

Modlitwa osób chorych o łaskę zdrowia

Matko Boża Skępska, której cudowna figura stanowi wotum za łaskę odzyskania zdrowia, a zarazem nadzieję i materialny dowód dla wszystkich chorych, którzy w tym miejscu proszą o Twoje wstawiennictwo przed Synem. Przyczyń się swymi modlitwami za mną i jeżeli taka jest wola Boża, dopomóż mi odzyskać utracone zdrowie. Pragnę tej łaski z całego serca i głęboko wierzę, Cudowna Lekarko ludzkich dusz i ciał, że nie opuścisz mnie w tak ciężkim doświadczeniu. Ty rozumiesz moje cierpienia i ufne wołanie; znasz moje plany i wiesz, jak wiele jeszcze chcę uczynić. Nie pozwól mi załamać się w chorobie, ale naucz cierpliwego znoszenia przeciwności. W Twe matczyne dłonie składam moje życie, a krzyż swojego cierpienia ofiarowuję Twojemu Synowi jako wynagrodzenie za popełnione grzechy i proszę, miej mnie w swojej opiece. Amen.