Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Weź udział w Synodzie o synodalności

Wypełnij ankietę do końca lutego 2022 roku

Logo Synod 2021 2023

W Kościele powszechnym rozpoczął się Synod o Synodalności. Ojciec Święty Franciszek poprosił cały Kościół, aby podjął drogę wsłuchania się w głos wszystkich wierzących. Każdy z nas jest zaproszony do wzięcia udziału w tym historycznym wydarzeniu. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w ankiecie synodalnej i prosimy o rzetelne jej wypełnienie. Ankieta i vademecum są dostępne u dołu do pobrania.

Parafialny zespół synodalny zachęca do wzięcia udziału w Synodzie.

Drodzy nasi współparafianie, siostry i bracia!

Jako Zespół Synodalny, a zarazem po prostu parafianki chcemy zwrócić się do Was z zachętą do wzięcia udziału w Synodzie o Synodalności, który trwa teraz w całym Kościele.

Po raz pierwszy od 1500 lat jest zwołany synod nie tylko dla jakiejś grupy (biskupów, młodych), ale dla wszystkich członków Kościoła – czyli papież zaprasza każdego z nas do przyjrzenia się swojej sytuacji we wspólnocie Kościoła i podzielenia się refleksjami – szczerze i otwarcie.

Powinniśmy mieć świadomość, że Kościół to nie instytucja (chociaż wymiar instytucjonalny ma), ale przede wszystkim wspólnota – wspólnota wszystkich ochrzczonych, w drodze do pełnego zjednoczenia z Bogiem. Czyli każdy z nas jest ważną i niepowtarzalną cząstką Kościoła.

W Kościele jest uprawniona różnorodność, była od początku i to jest dobre, jest w planie Boga. Nie musimy i nie powinniśmy być tacy sami, ale pojęcie „synodalność” mówi nam o tym, że idziemy razem wspólną drogą – my, świeccy, księża, biskupi, młodzi, starsi, kobiety, mężczyźni, zachowawczy i radykalni. I zaproszeni jesteśmy, żeby widzieć i słuchać siebie nawzajem w tej drodze. I troszczyć się o jedność w różnorodności – a to zakłada rozmawianie, wymianę myśli, uzgadnianie wspólnego stanowiska, granic, w poszanowaniu każdego. Angażując się w Synod wypełniamy słowa wypowiadane na każdej Mszy Świętej "wierzę w jeden, święty i apostolski Kościół". Wypełniając ankietę, czy dzieląc się swoimi myślami na spotkaniu, łączymy się z wiernymi całego Kościoła, który wszyscy tworzymy.

Ten synod to wspaniała (mamy nadzieję, że nie niepowtarzalna, ale dawno nie widziana) okazja, żeby mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym Kościele. Jeśli mówimy, że Kościół potrzebuje zmian, to miejmy też odwagę powiedzieć, jakich zmian pragniemy – to jest nasz wspólny Kościół (poza tym, że jest przede wszystkim Kościołem Boga). Dlatego zdanie i zaangażowanie każdego z nas ma wielkie znaczenie.

Pytania w ankiecie synodalnej dotyczą tego, jak się czujemy, jak widzimy wspólnotę Kościoła ze swojej perspektywy. Dają nam okazję do podzielenia się tym, co nam się podoba i nie podoba, czego poszukujemy, o czym marzymy i czego nam potrzeba. Jeśli my sami o tym nie powiemy, nie oczekujmy, że ktoś zrobi to za nas. Zatroszczmy się o siebie w Kościele – to też jest troska o Kościół.

W czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia na pewno spotkamy się z rodziną, znajomymi. Miejmy odwagę powiedzieć im o Synodzie. Wiemy, kto z naszych bliskich coraz mniej a może już wcale nie uczestniczy we wspólnej drodze do zbawienia jaką jest Kościół. Może uda nam się zachęcić do wypełnienia ankiety? Porozmawiajmy i wykażmy się umiejętnością słuchania i zrozumienia innego niż nasz punktu widzenia.

Pierwszą wspólnotą, z której każdy z nas się wywodzi jest rodzina. Rozmawiajmy więc w rodzinnym gronie, nie bójmy się wypowiedzieć swojego zdania na temat Kościoła. Przyjmujmy zdanie innych z wyrozumiałością i pokorą. Synod ma stworzyć przestrzeń do rozmowy i dyskusji - nie marnujmy tego.

Zanieśmy też ankiety synodalne do naszych środowisk pracy, uczelni, szkoły. Zachęćmy do zajrzenia na stronę Synodu (synod.org.pl) , do wzięcia udziału w jakimś spotkaniu synodalnym, do wypełnienia ankiety (ankiety mogą być anonimowe, choć czasem warto się podpisać 🙂).

Jeśli ankieta wyda się zbyt trudna do wypełnienia, pojawią się wątpliwości, nie bójmy się pytać.

Zespół synodalny jest otwarty i w każdą środę w godz. 15:30-18:00 na plebanii czeka na każdego, kto zechce porozmawiać. Mamy też e-mail do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W styczniu i lutym planowane są także otwarte spotkania synodalne. Będziemy o nich informować w ogłoszeniach.

Ankiety synodalne wyłożone są w zakrystii i kancelarii parafialnej, są też dostępne na stronie parafii.

Bądźmy wszyscy współodpowiedzialni za nasz Kościół.

Ela Kubajek, Ewa Olszewska, Justyna Kierył,
za wiedzą i z błogosławieństwem pasterza parafii, ks. Krzysztofa Uklei

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej istnieją trzy sposoby wzięcia udziału w wypełnieniu ankiety synodalnej. Można wypełnić ankietę zarówno indywidualnie (jawnie bądź anonimowo) jak i wraz ze swoją wspólnotą działającą przy parafii/zakonie lub wspólnotą o charakterze diecezjalnym.

Wypełnioną czytelnie ankietę (ręcznie bądź elektronicznie) można przekazać do Sekretariatu Synodu na trzy sposoby:

  1. Oddać Zespołowi Synodalnemu ze swojej parafii/wspólnoty zakonnej (Zespół zobowiązany jest przekazać ankiety Proboszczowi lub Dziekanowi, a ten Sekretariatowi Synodu).
  2. Wysłać na adres sekretariatu Synodu: Parafia św. o. Pio, ul. Fieldorfa 1, 03-984 Warszawa, z dopiskiem „Synod”.
  3. Wersję elektroniczną (najlepiej w wersji PDF) wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wypełnianie ankiet i prace w Zespołach Synodalnych trwają do 28.02.2022 roku. Do tej nieprzekraczalnej daty należy złożyć wszystkie ankiety synodalne.

Szczegółowe informacje i pełna instrukcja znajdują się w vademecum.

Do pobrania