Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Aktualności

Jasełkowe Kolędowanie

Wspólnota Dzieci z Bożej Piwnicy, która działa przy Parafii, serdecznie zaprasza do obejrzenia Jasełkowego Kolędowania.
🎬 🎧 Nagrywanie to była niezła przygoda.

Kochani, życzymy Wam rodzinnych, spokojnych, zdrowych, pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku! Z nadzieją na lepsze jutro…

 

Spotkanie kolędowe w kościele w 2022 roku

Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas, w tym roku kolęda nie odbędzie się w dotychczasowej, tradycyjnej formie. Zapraszamy na specjalne nabożeństwo kolędowe oraz na spotkanie z kapłanami w naszym kościele. Będziemy modlić się w intencji Waszych Rodzin i udzielimy każdemu błogosławieństwa na Nowy Rok.

Data Ulice
10.01.22 Barwnicza, Beskidzka, Białowieska, Biłgorajska, Bitwy Grochowskiej, Boremlowska, Budrysów, Byczyńska
11.01.22 Chłodnicza, Chłopickiego, Darłowska, Dęby, Domeyki, Dubieńska, Dudziarska, Dynowska, Gdecka
12.01.22 Filomatów, Gedymina, Jarocińska, Igańska, Hetmańska, Karczewska, Kawcza
14.01.22 Kiprów, Komorska, Koprzywiańska, Kordeckiego, Ks. Jana Sztuki, Kutnowska, Kwatery Głównej, Liwiecka, Lubartowska
15.01.22 Lubieszowska, Lubiniecka, Łukiska, Łukowska, Łysogórska, Majdańska, Makowska, Nasielska
17.01.22 Obarowska, Okuniewska, Olszynki Grochowskiej, Omulewska, Osiecka, Ostrobramska
18.01.22 Płowce, Podhajecka, Podolska, Pokrzywnicka, Pułtuska, Pustelnicka, Plac 1831 roku, Roztocka
19.01.22 Rusznikarska, Serocka, Stoczkowska, Styrska, Sulejkowska, Szaserów, Szczawnicka, Plac Szembeka, Sztabowa
20.01.22 Tarnowiecka, Trembowelska, Tyśmienicka, Wiarusów, Wspólna Droga
21.01.22 Zagójska, Zaliwskiego, Załęże, Zamieniecka, Zana
22.01.22 Zapałczana, Zbrojarska, Zgierska, Znicza, Żółkiewskiego
24.01.22 Mlądzka
25.01.22 Osowska
26.01.22 Grochowska
27.01.22 Wierni, którzy nie mogli być wcześniej oraz ci, którzy utożsamiają się z parafią

Spotkanie zaczyna się o godz. 17:30 adoracją Najświętszego Sakramentu. Później następuje Msza Święta w Waszych intencjach oraz uroczyste błogosławieństwo kolędowe. Jest także okazja do skorzystania ze spowiedzi. W tym Roku nie możemy być w Waszych domach, ale za to Pan Jezus zaprasza Was do swojego – naszego Domu. Czekamy na Was... Przyjdźcie!

Ks. Proboszcz, Ks. Tomasz, Ks. Michał, Ks. Łukasz i Ks. Andrzej

 

Dyspensa w dniu św. Sylwestra

Komunikat w sprawie dyspensy w dniu św. Sylwestra

Na podstawie kanonów 1250 i 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego - udzielam dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia w piątek, 31 grudnia 2021 roku, wszystkim Diecezjanom oraz Gościom, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej.

Przypominam zarazem, że korzystając z dyspensy należy złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących i ubogich.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

 

Warto pomagać!

17 grudnia klasa 2a ze szkoły nr 374 - wraz z wychowawczynią Panią Beatą Truszkowską oraz naszym katechetą Panem Mariuszem Makuchem przyszła do naszego Kościoła.

Rodzi się pytanie: Jaki mieli cel?
Szlachetny!

Bo podzielili się z potrzebującymi darami prosto z serca! ❤️ i tak zrobili.

Dziękujemy.
BÓG zapłać za Wasze serca!

 

Wizyta duszpasterska 2021/2022

Wszystkich Parafian, którzy w trakcie tegorocznej kolędy chcą i mogą osobiście przyjąć w swoim domu kapłana z błogosławieństwem, prosimy o zgłoszenie wizyty.

Można to uczynić w następujący sposób:

 • wypełniając formularz poniżej na stronie
 • wysyłając e-mail ze zgłoszeniem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wypełniając papierowy formularz dostępny w kościele
 • osobiście u jednego z kapłanów, w kancelarii parafialnej lub w zakrystii

Zgłoszenia można składać do dnia 31 grudnia br.

O terminach wizyt u wiernych w poszczególnych blokach poinformujemy indywidualnie każdego zainteresowanego.

Formularz zgłoszeniowy

 

Rekolekcje Adwentowe

Rekolekcje Adwentowe w naszej Parafii prowadzi ks. Józef Gontarz SAC.

IV Niedziela Adwentu – 19 grudnia 2021

 •  7:00 – Msza Św.
 •  8:30 – Msza Św.
 •  9:30 – Msza Św.
 • 11:00 – Msza Św. dla dzieci
 • 12:30 – Msza Św.
 • 16:00 – Msza Św. dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich Rodziców
 • 18:00 – Msza Św.
 • 20:00 – Msza Św.

Poniedziałek i wtorek – 20, 21 grudnia 2021

 •  6:30 – Roraty
 •  8:30 – Msza Św. z kazaniem dla wszystkich
 • 17:00 – Msza Św. z kazaniem dla wszystkich
 • 18:00 – Msza Św. z kazaniem dla wszystkich
 • 19:15 – Msza Św. z kazaniem dla wszystkich i dla młodzieży i kandydatów do bierzmowania.

Sakrament pokuty w poniedziałek, wtorek przed Mszami Świętymi i w trakcie ich trwania.

 

Nabożeństwo Godziny Łaski

Jedną z form oddawania czci Najświętszej Maryi Pannie jest nabożeństwo Godziny Łaski. Nawiązuje ono do orędzi mistycznych z 1947 r., przekazanych przez Matkę Bożą pielęgniarce Pierinie Gilli w miejscowości Fontanelle di Montichiari na północy Włoch. Pierina Gilli żyła w latach 1911-1991. Była głęboko przekonana, że na przestrzeni ok. 20 lat ukazywała się jej Matka Najświętsza. Gilli twierdziła, że 8 grudnia 1947 r., w Święto Niepokalanego Poczęcia, Matka Boża przekazała jej swoją wolę dotyczącą Godziny Łaski dla całego świata, czyli wyjątkowej formy modlitwy o bardzo określonej porze – tylko 8 grudnia każdego roku między godz. 12.00 a 13.00.

W Polsce w wielu sanktuariach, klasztorach, kościołach i mediach katolickich promuje się od kilkudziesięciu lat Godzinę Łaski jako jedną szczególną godzinę w roku, gdy „niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki”. Zdaniem zwolenników tej formy modlitewnej, 8 grudnia każdego roku między godz. 12.00 a 13.00 „niebo staje nad nami otworem” i każda prośba będzie wysłuchana. Z tej racji w wielu świątyniach w naszym kraju są organizowane specjalne nabożeństwa, na których gromadzą się rzesze ludzi.

W trakcie Godziny Łaski wielu katolików z otwartym sercem przedstawia Panu Bogu i Matce Najświętszej swoje troski i kłopoty. Niektóre osoby czekają często wiele miesięcy z najtrudniejszymi problemami, z najbardziej bolesnymi formami cierpienia – chorobą nowotworową, rozpadającym się małżeństwem, alkoholizmem czy narkomanią własnych dzieci – właśnie na Godzinę Łaski, aby mieć większą pewność, że Bóg wysłucha ich modlitw zanoszonych 8 grudnia każdego roku między godz. 12.00 a 13.00. Ludziom praktykującym tę formę modlitewną towarzyszy niewątpliwie szczerość intencji, zaufanie płynące z wiary oraz prawdziwa miłość do Boga i Matki Najświętszej.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że właściwemu rozumieniu Godziny Łaski powinna towarzyszyć poważna racjonalna ostrożność filozoficzna i teologiczna, ponieważ autentyczność objawień Matki Bożej w Fontanelle di Montichiari nie została jeszcze potwierdzona przez odpowiednie władze kościelne. W konsekwencji oficjalnej aprobaty nie ma także nabożeństwo Godziny Łaski. Miejscowość Fontanelle di Montichiari należy do diecezji Brescia. Jedyną kompetentną osobą do oceny prywatnych objawień Pieriny Gilli jest biskup tej diecezji. W latach 1968, 1975, 1984, 1997, 2001 i 2013 kilku kolejnych biskupów Brescii wypowiedziało się oficjalnie w tej sprawie, negując nadprzyrodzony charakter objawień maryjnych Pieriny Gilli.

W dokumencie z 15 lipca 2013 roku biskup Luciano Monari zakazał promowania w sanktuarium w Fontanelle di Montichiari tych rzekomych objawień. Dlatego w ostatnich latach nie wolno było w tej świątyni nawiązywać w żaden sposób do jakichkolwiek orędzi i innych zjawisk o charakterze rzekomo nadprzyrodzonym. W konsekwencji z sanktuarium usunięto zdjęcia Pieriny Gilli, foldery i książki promujące jej wizje mistyczne. Biskup Luciano Monari wydał swój dokument na polecenie watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary z 13 listopada 2012 r. Wcześniej w tej sprawie interweniowała także Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Do jesieni 2019 r. sanktuarium w miejscowości Fontanelle di Montichiari było tylko i wyłącznie miejscem kultu maryjnego zgodnego z Magisterium Kościoła, Pismem świętym i Tradycją. Biskup Luciano Monari podkreślał bardzo wyraźnie w swoim dokumencie z 2013 r., że kult maryjny sprawowany w tym sanktuarium nie powinien w żaden sposób sugerować wiernym, że ocena Kościoła przeżyć mistycznych Pieriny Gilli uległa zmianie w sensie jakiegokolwiek uznania ich autentyczności i prawdziwości.

Głęboki zwrot w ocenie tego zjawiska religijnego nastąpił w ostatnim czasie. Bardzo ważne wydarzenie, związane z interpretacją Godziny Łaski i doświadczeń mistycznych Pieriny Gilli, miało miejsce 7 grudnia 2019 r. Tego dnia obecny Biskup Brescii celebrował uroczystą Mszę świętą w parafii Fontanelle di Montichiari oraz promulgował dekret powołujący do istnienia w tej miejscowości, po uzyskaniu odpowiedniej zgody Stolicy Apostolskiej, diecezjalne sanktuarium maryjne Róży Mistycznej Matki Kościoła. Od 2017 r. nowym biskupem diecezji Brescia jest Pierantonio Tremolada, który w latach 2014-2017 był biskupem pomocniczym archidiecezji mediolańskiej. W uroczystości erygowania sanktuarium wzięło udział dwa tysiące wiernych.

Wszystko wskazuje na to, że nowe badania teologiczne i doktrynalne dotyczące przeżyć mistycznych Pieriny Gilli zmierzają w stronę potwierdzenia ich częściowej lub całkowitej wiarygodności. Oczywiście utworzenie sanktuarium nie oznacza jeszcze oficjalnego uznania prawdziwości wszystkich elementów działalności religijnej tej włoskiej mistyczki. Należy jednak stanowczo podkreślić, że erygowanie sanktuarium jest potwierdzeniem potencjału misyjnego miejscowości pielgrzymkowej Fontanelle di Montichiari oraz służy konsolidacji, wzmocnieniu i zwiększeniu licznych owoców duchowych, jakie narodziły się w tym miejscu w sercach ludzi na przestrzeni wielu lat.

Erygowanie 7 grudnia 2019 r. diecezjalnego sanktuarium maryjnego w miejscowości pielgrzymkowej Fontanelle di Montichiari należy uznać za historyczny zwrot w długim procesie oceny wiarygodności doświadczeń mistycznych Pieriny Gilli. 29 listopada 2019 r. biskup Pierantonio Tremolada opublikował krótki list pasterski pt. „Dar dla Kościoła”. Stwierdza w nim, że miejscowość Fontanelle di Montichiari jest od wielu lat ważnym duchowym punktem odniesienia i miejscem pielgrzymkowym dla tysięcy ludzi z Włoch oraz wielu innych krajów świata. „To imponujące zjawisko – pisze Biskup Brescii – modlitwy i czci wobec Najświętszej Matki Pana, nazywanej Różą Mistyczną i Matką Kościoła, jest powiązane w sposób, który nie jest drugorzędny, z doświadczeniem duchowym Pieriny Gilli – doświadczeniem, które wciąż jest przedmiotem odnowionego etapu analiz i rozeznania przez władzę kościelną, zarówno na poziomie diecezjalnym, jak i przez Kongregację Nauki Wiary. Celem tego dogłębnego badania jest lepsze zrozumienie, czy i jak takie doświadczenie duchowe może wspierać i zwiększać współczesne życie chrześcijańskie, poczucie przynależności do Kościoła i dzielenie się jego misją ewangelizacyjną pod opieką i inspiracją Świętej Matki Pana”.

Źródło: Andrzej Kobyliński, Nabożeństwo Godziny Łaski, „Rycerz Niepokalanej” 773(2020)10, s. 34-35.

 

Weź udział w Synodzie o synodalności

Wypełnij ankietę do końca lutego 2022 roku

Logo Synod 2021 2023

W Kościele powszechnym rozpoczął się Synod o Synodalności. Ojciec Święty Franciszek poprosił cały Kościół, aby podjął drogę wsłuchania się w głos wszystkich wierzących. Każdy z nas jest zaproszony do wzięcia udziału w tym historycznym wydarzeniu. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w ankiecie synodalnej i prosimy o rzetelne jej wypełnienie. Ankieta i vademecum są dostępne u dołu do pobrania.

Parafialny zespół synodalny zachęca do wzięcia udziału w Synodzie.

Drodzy nasi współparafianie, siostry i bracia!

Jako Zespół Synodalny, a zarazem po prostu parafianki chcemy zwrócić się do Was z zachętą do wzięcia udziału w Synodzie o Synodalności, który trwa teraz w całym Kościele.

Po raz pierwszy od 1500 lat jest zwołany synod nie tylko dla jakiejś grupy (biskupów, młodych), ale dla wszystkich członków Kościoła – czyli papież zaprasza każdego z nas do przyjrzenia się swojej sytuacji we wspólnocie Kościoła i podzielenia się refleksjami – szczerze i otwarcie.

Powinniśmy mieć świadomość, że Kościół to nie instytucja (chociaż wymiar instytucjonalny ma), ale przede wszystkim wspólnota – wspólnota wszystkich ochrzczonych, w drodze do pełnego zjednoczenia z Bogiem. Czyli każdy z nas jest ważną i niepowtarzalną cząstką Kościoła.

W Kościele jest uprawniona różnorodność, była od początku i to jest dobre, jest w planie Boga. Nie musimy i nie powinniśmy być tacy sami, ale pojęcie „synodalność” mówi nam o tym, że idziemy razem wspólną drogą – my, świeccy, księża, biskupi, młodzi, starsi, kobiety, mężczyźni, zachowawczy i radykalni. I zaproszeni jesteśmy, żeby widzieć i słuchać siebie nawzajem w tej drodze. I troszczyć się o jedność w różnorodności – a to zakłada rozmawianie, wymianę myśli, uzgadnianie wspólnego stanowiska, granic, w poszanowaniu każdego. Angażując się w Synod wypełniamy słowa wypowiadane na każdej Mszy Świętej "wierzę w jeden, święty i apostolski Kościół". Wypełniając ankietę, czy dzieląc się swoimi myślami na spotkaniu, łączymy się z wiernymi całego Kościoła, który wszyscy tworzymy.

Ten synod to wspaniała (mamy nadzieję, że nie niepowtarzalna, ale dawno nie widziana) okazja, żeby mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym Kościele. Jeśli mówimy, że Kościół potrzebuje zmian, to miejmy też odwagę powiedzieć, jakich zmian pragniemy – to jest nasz wspólny Kościół (poza tym, że jest przede wszystkim Kościołem Boga). Dlatego zdanie i zaangażowanie każdego z nas ma wielkie znaczenie.

Pytania w ankiecie synodalnej dotyczą tego, jak się czujemy, jak widzimy wspólnotę Kościoła ze swojej perspektywy. Dają nam okazję do podzielenia się tym, co nam się podoba i nie podoba, czego poszukujemy, o czym marzymy i czego nam potrzeba. Jeśli my sami o tym nie powiemy, nie oczekujmy, że ktoś zrobi to za nas. Zatroszczmy się o siebie w Kościele – to też jest troska o Kościół.

W czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia na pewno spotkamy się z rodziną, znajomymi. Miejmy odwagę powiedzieć im o Synodzie. Wiemy, kto z naszych bliskich coraz mniej a może już wcale nie uczestniczy we wspólnej drodze do zbawienia jaką jest Kościół. Może uda nam się zachęcić do wypełnienia ankiety? Porozmawiajmy i wykażmy się umiejętnością słuchania i zrozumienia innego niż nasz punktu widzenia.

Pierwszą wspólnotą, z której każdy z nas się wywodzi jest rodzina. Rozmawiajmy więc w rodzinnym gronie, nie bójmy się wypowiedzieć swojego zdania na temat Kościoła. Przyjmujmy zdanie innych z wyrozumiałością i pokorą. Synod ma stworzyć przestrzeń do rozmowy i dyskusji - nie marnujmy tego.

Zanieśmy też ankiety synodalne do naszych środowisk pracy, uczelni, szkoły. Zachęćmy do zajrzenia na stronę Synodu (synod.org.pl) , do wzięcia udziału w jakimś spotkaniu synodalnym, do wypełnienia ankiety (ankiety mogą być anonimowe, choć czasem warto się podpisać 🙂).

Jeśli ankieta wyda się zbyt trudna do wypełnienia, pojawią się wątpliwości, nie bójmy się pytać.

Zespół synodalny jest otwarty i w każdą środę w godz. 15:30-18:00 na plebanii czeka na każdego, kto zechce porozmawiać. Mamy też e-mail do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W styczniu i lutym planowane są także otwarte spotkania synodalne. Będziemy o nich informować w ogłoszeniach.

Ankiety synodalne wyłożone są w zakrystii i kancelarii parafialnej, są też dostępne na stronie parafii.

Bądźmy wszyscy współodpowiedzialni za nasz Kościół.

Ela Kubajek, Ewa Olszewska, Justyna Kierył,
za wiedzą i z błogosławieństwem pasterza parafii, ks. Krzysztofa Uklei

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej istnieją trzy sposoby wzięcia udziału w wypełnieniu ankiety synodalnej. Można wypełnić ankietę zarówno indywidualnie (jawnie bądź anonimowo) jak i wraz ze swoją wspólnotą działającą przy parafii/zakonie lub wspólnotą o charakterze diecezjalnym.

Wypełnioną czytelnie ankietę (ręcznie bądź elektronicznie) można przekazać do Sekretariatu Synodu na trzy sposoby:

 1. Oddać Zespołowi Synodalnemu ze swojej parafii/wspólnoty zakonnej (Zespół zobowiązany jest przekazać ankiety Proboszczowi lub Dziekanowi, a ten Sekretariatowi Synodu).
 2. Wysłać na adres sekretariatu Synodu: Parafia św. o. Pio, ul. Fieldorfa 1, 03-984 Warszawa, z dopiskiem „Synod”.
 3. Wersję elektroniczną (najlepiej w wersji PDF) wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wypełnianie ankiet i prace w Zespołach Synodalnych trwają do 28.02.2022 roku. Do tej nieprzekraczalnej daty należy złożyć wszystkie ankiety synodalne.

Szczegółowe informacje i pełna instrukcja znajdują się w vademecum.

Do pobrania

 

Nowenna za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

Od 22 do 30 listopada o godz. 17.30 w naszej parafii odprawiamy nowennę w intencji naszej Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli.

Święty Andrzeju Bobolo, nasz wielki Patronie! Dziękujemy Wszechmocnemu za to, że do świętych Wojciecha i Stanisława, patronów z początku naszych dziejów, dodał u boku Królowej Polski Ciebie. Twoje życie dopełniło się męczeństwem w krytycznym okresie pierwszej Rzeczypospolitej, a Twoja świętość uznana została przy końcu drugiej Rzeczypospolitej, której odrodzenie przepowiedziałeś. Obecnie w niepodległej Ojczyźnie patronujesz odnowie naszego życia, tak osobistego, jak i społecznego, żeby wzrastała jedność w Polsce, Europie i świecie. Niech Twój patronat zjednoczy nas w miłości przez wiarę w imię Jezusa Chrystusa, Twojego i naszego Pana, który z Ojcem żyje i króluje w jedności Ducha Świętego przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Zapraszamy 

 

Zbiórka funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej

W związku z apelem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego po wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 21 listopada odbędzie się ogólnopolska zbiórka funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej.

 

Potrzebna pomoc

Idris wraz z żoną i z dziećmi są uchodźcami z Afganistanu i obecnie są na etapie organizowania sobie u nas nowego życia. Jest to proces trudny i wymagający, a w tym procesie bardzo ważna jest pomoc innych. Szukają oni nowego domu na terenie Warszawy, możliwości pracy oraz pomocy w pierwszych krokach w Polsce. Mają siódemkę dzieci, najstarsza córka ma lat 15, a najmłodsze dziecko ma dopiero 1,5 roku.

Jeśli czujesz się chętny do pomocy w wyżej wymienionych sprawach zapraszamy do kontaktu z parafią.

 

Wieczór wszystkich Świętych

Wieczór wszystkich Świętych w naszej parafii odbył się 28 października. Po różańcu dla dzieci procesja świętych i aniołów w towarzystwie parafian i przy wspólnym śpiewie wyszła na Plac Szembeka. Tam śpiewaliśmy piosenki o świętych, tańczyliśmy, skosztowaliśmy domowych ciastek i Bożych Krówek, napiliśmy się ciepłej herbaty oraz losowaliśmy świętych patronów na kolejny rok. Był też konkurs atrybutów i patronatów naszych Świętych.

Zapraszamy do dzielenia się historiami, jak święci pomagają nam w życiu. Kartki ze świadectwami można wrzucać do skrzynki przy figurze św. Michała Archanioła. Opublikujemy je na stronie internetowej parafii. Niech rośnie nasza wiara oraz świadomość, że niebo jest dla każdego z nas i że nikt nie idzie tam sam!

 

72 rocznica konsekracji kościoła

W niedzielę 31 października obchodziliśmy 72 rocznicę konsekracji kościoła Najczystszego Serca Maryi.

Wspomnienie to jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ poświęcenia świątyni dokonał kard. Stefan Wyszyński, który we wrześniu br. został ogłoszony błogosławionym. 

Z tej okazji w czasie sumy niedzielnej, odbyła się uroczysta procesja, w czasie której do kościoła zostały wprowadzone ikona i relikwie bł. kard. Wyszyńskiego, ufundowane przez nasze parafianki, Panią Czesławę Kmieć i Panią Barbarę Rogalę. Serdecznie dziękujemy za te dary i ufamy, że ich obecność w naszym kościele przyczyni się do szerzenia kultu naszego nowego błogosławionego.

Bł. Kard. Stefanie Wyszyński, módl się za nami!

 

Koncert zaduszkowy "Lux aeterna"

W niedzielę 7 listopada o godzinie 17:00 w naszym kościele odbędzie się koncert zaduszkowy zatytułowany "Lux aeterna", który będzie artystycznym wyrazem pamięci o zmarłych oraz muzyczną medytacją o żałobie, odchodzeniu, ale także wiekuistej światłości. Wystąpią: kwartet wokalny "Floridus" i organista Adam Tański.

Serdecznie zapraszamy.

 

Parafianie u św. Józefa

Na pielgrzymkę do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w miniony weekend udała się 24-osobowa grupa wiernych i przyjaciół parafii Najczystszego Serca Maryi na Grochowie na czele z księdzem proboszczem Krzysztofem Ukleją. Trwa Rok św. Józefa.

W sobotę pielgrzymi modlili się na Mszy Św. w kaliskim Sanktuarium. Był to 3. dzień oktawy zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Opiekunowi Jezusa. Po popołudniowym zwiedzaniu miasta z przewodnikiem oraz modlitwie różańcowej przed cudownym obrazem św. Józefa, grupa spędziła planszówkowy wieczór integracyjny w miejscu noclegu – w Centrum Księdza Orione w Kaliszu.

W niedzielny poranek uczestnicy pielgrzymki wyruszyli do Zduńskiej Woli. Tam zwiedzili Muzeum – Dom Urodzenia św. Maksymiliana Kolbe oraz byli na Eucharystii w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Sanktuarium św. Maksymiliana. W tym kościele był on ochrzczony. Po obiedzie w zduńskim Centrum Rekolekcyjno-Konferencyjnym im. św. Alojzego Orione wyruszyli w drogę powrotną do Warszawy. Wyjazd zakończyły wyrażone na głos nadzieje na kolejne wspólne pielgrzymki.

Ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok św. Józefa trwa w Kościele powszechnym do 8 grudnia 2021 r. Do tego dnia można uzyskać specjalne odpusty przy okazjach i w sposób wskazany przez Penitencjarię Apostolską. Pełny tekst dekretu można przeczytać na stronie Episkopatu.