Drodzy nasi współparafianie, siostry i bracia!
Jako Zespół Synodalny, a zarazem po prostu parafianki chcemy zwrócić się do Was z zachętą do wzięcia udziału w Synodzie o Synodalności, który trwa teraz w całym Kościele.
Po raz pierwszy od 1500 lat jest zwołany synod nie tylko dla jakiejś grupy (biskupów, młodych), ale dla wszystkich członków Kościoła – czyli papież zaprasza każdego z nas do przyjrzenia się swojej sytuacji we wspólnocie Kościoła i podzielenia się refleksjami – szczerze i otwarcie.
Powinniśmy mieć świadomość, że Kościół to nie instytucja (chociaż wymiar instytucjonalny ma), ale przede wszystkim wspólnota – wspólnota wszystkich ochrzczonych, w drodze do pełnego zjednoczenia z Bogiem. Czyli każdy z nas jest ważną i niepowtarzalną cząstką Kościoła.
W Kościele jest uprawniona różnorodność, była od początku i to jest dobre, jest w planie Boga. Nie musimy i nie powinniśmy być tacy sami, ale pojęcie „synodalność” mówi nam o tym, że idziemy razem wspólną drogą – my, świeccy, księża, biskupi, młodzi, starsi, kobiety, mężczyźni, zachowawczy i radykalni. I zaproszeni jesteśmy, żeby widzieć i słuchać siebie nawzajem w tej drodze. I troszczyć się o jedność w różnorodności – a to zakłada rozmawianie, wymianę myśli, uzgadnianie wspólnego stanowiska, granic, w poszanowaniu każdego. Angażując się w Synod wypełniamy słowa wypowiadane na każdej Mszy Świętej "wierzę w jeden, święty i apostolski Kościół". Wypełniając ankietę, czy dzieląc się swoimi myślami na spotkaniu, łączymy się z wiernymi całego Kościoła, który wszyscy tworzymy.
Ten synod to wspaniała (mamy nadzieję, że nie niepowtarzalna, ale dawno nie widziana) okazja, żeby mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym Kościele. Jeśli mówimy, że Kościół potrzebuje zmian, to miejmy też odwagę powiedzieć, jakich zmian pragniemy – to jest nasz wspólny Kościół (poza tym, że jest przede wszystkim Kościołem Boga). Dlatego zdanie i zaangażowanie każdego z nas ma wielkie znaczenie.
Pytania w ankiecie synodalnej dotyczą tego, jak się czujemy, jak widzimy wspólnotę Kościoła ze swojej perspektywy. Dają nam okazję do podzielenia się tym, co nam się podoba i nie podoba, czego poszukujemy, o czym marzymy i czego nam potrzeba. Jeśli my sami o tym nie powiemy, nie oczekujmy, że ktoś zrobi to za nas. Zatroszczmy się o siebie w Kościele – to też jest troska o Kościół.
W czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia na pewno spotkamy się z rodziną, znajomymi. Miejmy odwagę powiedzieć im o Synodzie. Wiemy, kto z naszych bliskich coraz mniej a może już wcale nie uczestniczy we wspólnej drodze do zbawienia jaką jest Kościół. Może uda nam się zachęcić do wypełnienia ankiety? Porozmawiajmy i wykażmy się umiejętnością słuchania i zrozumienia innego niż nasz punktu widzenia.
Pierwszą wspólnotą, z której każdy z nas się wywodzi jest rodzina. Rozmawiajmy więc w rodzinnym gronie, nie bójmy się wypowiedzieć swojego zdania na temat Kościoła. Przyjmujmy zdanie innych z wyrozumiałością i pokorą. Synod ma stworzyć przestrzeń do rozmowy i dyskusji - nie marnujmy tego.
Zanieśmy też ankiety synodalne do naszych środowisk pracy, uczelni, szkoły. Zachęćmy do zajrzenia na stronę Synodu (synod.org.pl) , do wzięcia udziału w jakimś spotkaniu synodalnym, do wypełnienia ankiety (ankiety mogą być anonimowe, choć czasem warto się podpisać ?).
Jeśli ankieta wyda się zbyt trudna do wypełnienia, pojawią się wątpliwości, nie bójmy się pytać.
Zespół synodalny jest otwarty i w każdą środę w godz. 15:30-18:00 na plebanii czeka na każdego, kto zechce porozmawiać.
Mamy też email do kontaktu:
W styczniu i lutym planowane są także otwarte spotkania synodalne. Będziemy o nich informować w ogłoszeniach.
Ankiety synodalne wyłożone są w zakrystii i kancelarii parafialnej, są też dostępne na stronie parafii.
Bądźmy wszyscy współodpowiedzialni za nasz Kościół.
Ela Kubajek, Ewa Olszewska, Justyna Kierył,
za wiedzą i z błogosławieństwem pasterza parafii, ks. Krzysztofa Uklei