Uncategorised

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby umarli.
Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie. Oto, co wam powiedziałem».
Mt 28, 1-7
Niech Zmartwychwstanie Pańskie nieustannie wlewa w wasze serca nadzieję, miłość. Niech Zmartwychwstały Chrystus umacnia wiarę, obdarza dobrym zdrowiem, radością, siłą każdego dnia.
Chrystus żyje!
Ks. Proboszcz Krzysztof, ks. Kacper, ks. Tomasz, ks. Łukasz, ks. Mariusz, s. Faustyna, s. Elżbieta, s. Magdalena, s. Małgorzata, s. Agnieszka
- Szczegóły
Święte Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Triduum rozpoczyna się wieczorną Mszą Świętą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną.
Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej przypomina Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i Krew. Msza ta ma szczególne znaczenie, gdyż nawiązuje do ustanowienia przez Chrystusa w czasie ostatniej wieczerzy sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Święto Kapłańskie, modlimy się za naszych kapłanów.
17:00-17:45 – Spowiedź (nie będzie spowiedzi w czasie Mszy Św.)
18:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej koncelebrowana przez wszystkich kapłanów
Wielki Piątek
Jest to jedyny dzień w roku liturgicznym, kiedy Kościół nie sprawuje Eucharystii, gdyż tego dnia sam Chrystus ofiarował się za grzechy świata. Jest to dzień powagi, skupienia, w którym szczególnie czci się drzewo Krzyża. Obowiązuje post ścisły. W kościołach odprawia się liturgię Męki Pańskiej. (Ofiary złożone tego dnia przeznaczone są na Grób Pański w Jerozolimie).
Jeżeli chcesz mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień i chodź ze mną zbawiać świat – kolejny już wiek.
7:00-9:00 i 17:00-18:00 – Spowiedź
7:30 – Jutrznia w Kościele
od 7:00 – Adoracja (przez cały dzień)
9:00 – Droga Krzyżowa
15:00 – I dzień Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego
18:00 – Liturgia Męki Pańskiej
Wielka Sobota
Wielka Sobota to czas wielkiej ciszy, skupienia, czuwania przy Grobie Pańskim. Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w roku. Rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca i w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystości Wigilii Paschalnej składają się z Liturgii Światła, Słowa oraz części poświęconej tajemnicy sakramentu chrztu. Do kościoła zabieramy ze sobą świece.
7:30 – Jutrznia w Kościele
7:00-17:00 – Spowiedź
7:30-17:00 – Święcenie pokarmów
15:00 – II dzień Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego
19:30 – Liturgia Wigilii Paschalnej
Niedziela Wielkanocna – Zmartwychwstanie Pańskie
6:00 – procesja rezurekcyjna i uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Uwaga: nie ma Mszy Świętych o godz. 7:00, 8:30 i 20:00.
Porządek Mszy Świętych: 9:30, 11:00, 12:30, 18:00.
- Szczegóły
Za dwa dni Wigilia i Święta Narodzenia Pańskiego. Czy kończący się Adwent pomógł nam inaczej spojrzeć na naszą codzienność? W jednej z internetowych ankiet ludzie szukali odpowiedzi na pytanie „Po co istnieję?”. Ktoś napisał: „Moje życie nie ma specjalnego sensu, biegam z domu do pracy i z powrotem, gotuję, sprzątam, zobaczę czy dzieci mają odrobione lekcje i padam z nóg. W niedzielę jeszcze zdążę iść do Kościoła, ale po południu już przygotowuję się do pracy i odrabiam zaległości”.
Inna osoba zwierzyła się, że „od kiedy umarł ojciec, już nie chodzimy na Wigilię do rodzeństwa. Po pandemii, tym bardziej przyzwyczailiśmy się do siedzenia w domu sami. Jemy, odpoczywamy, każdy robi to, na co ma ochotę. Mąż ogląda jakiś sport czy kolejny odcinek serialu, dzieci grają na komputerze lub w telefonie. Czasu podczas świąt jest niewiele, to tylko dwa dni, a potem ruszamy w codzienny tryb, który zjada nasz entuzjazm i chęć jakiejś zmiany”.
To zmagania i problemy wielu z nas. Żyjemy bardzo szybko w błyskawicznie zmieniającej się rzeczywistości – społecznej, gospodarczej, politycznej. Wciąż są nam narzucane nowe trendy i tematy. Bardzo wiele czasu pochłania nam praca z męczącymi dojazdami, kolejne studia czy kursy, troska o ciało, dietę, nieustanne prowadzenie i śledzenie kont internetowych. Mimo ogromu zajęć i spotkań jesteśmy bardzo samotni, coraz bardziej od siebie oddaleni i sobie obcy, mocno skupieni na sobie.
Ale za dwa dni mamy święta – Święta Narodzenia Pańskiego. Może to być czas nie tylko wielkiej domowej krzątaniny i potem odpoczynku, ale także wspólnej radości w odkrywaniu godności człowieka i jego piękna. Odwiecznie istniejący Bóg nie tylko stworzył przez swoje Słowo cały wszechświat, a w nim człowieka uczynionego na obraz Boży – ale nawet w konkretnym momencie historii, w Betlejem, Słowo Boga stało się Ciałem w Maryi Dziewicy. Zobaczmy, jak Ewangelista Jan próbuje oddać istotę tego niezwykłego zdarzenia: „Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało”.
„Dla ciebie człowieku Bóg stał się człowiekiem, byś ty dla Niego stał się Bogiem” – tak z kolei święty Augustyn ujął moc i znaczenie Wcielenia.
Narodzenie Pańskie może nam pomóc zrozumieć tę niezwykłą prawdę wiary, że Bóg urodził się w prostej rodzinie Maryi i Józefa, dorastał ukryty w zwyczajnej codzienności życia domowego, jak wszystkie dzieci bawił się, biegał i uczył się świata, pomagał rodzicom i uczestniczył w życiu swojej społeczności. Biblijnym tego świadectwem jest zdziwienie mieszkańców Nazaretu, gdy Chrystus odsłania w ich synagodze swą misję. Pytają wtedy: „Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko. I powątpiewali o Nim”.
Ale to jest ukryty cud – Wcielenie Boga, który zapragnął doświadczyć zwyczajnego ludzkiego życia. Dlatego Jan Paweł II powie: „Każdy z nas przychodzi na świat w rodzinie, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. Boska tajemnica Wcielenia Słowa pozostaje w ścisłym związku z ludzką rodziną. Nie tylko z tą jedną, nazaretańską, ale w jakiś sposób z każdą rodziną”. Syn Boży przez swoje Wcielenie „zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem”, jak ujmuje to tekst II Soboru Watykańskiego.
Chrystus przyszedł na świat, abyśmy „mieli życie w pełni”, bo „chwałą Boga jest żyjący człowiek”. Spróbujmy w tym roku tak przeżyć Święta Narodzenia Pańskiego, by pomogły nam to zauważyć i zachwycić się pięknem życia, w niepowtarzalności osób i różnorodności darów jakimi możemy się nawzajem wzbogacać, zwłaszcza teraz, w tym pięknym świątecznym czasie.
- Szczegóły
Drodzy Parafianie zwracamy się do was z uprzejmą prośbą o pomoc finansową dla naszej byłej parafianki, która zmaga się z ciężką chorobą. Można to uczynić otwierając poniższy link.